Bimetalický efekt

Slovník pojmov

Bimetalický efekt

Bimetalický efekt predstavuje fyzikálny jav, ktorý vzniká vplyvom odlišných teplôt na interiérovej a exteriérovej strane okien alebo dverí. Spôsobuje prehýbanie okenného resp. dverného krídla.

Výraznejšie sa prejavuje počas letných mesiacov, obzvlášť v prípade, že sú dvere v tmavej farbe alebo s tmavým dekórom a sú umiestnené na južnej strane domu, kde sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. V takomto prípade môže byť teplota vonkajšej časti dverí až +65 až +80°C, kým teplota v interiéri dosahuje len +22°C. Tento rozdiel teplôt spôsobuje, že materiál vonkajšej strany krídla okien alebo dverí sa rozťahuje a vytvára tlakové sily, ktoré zase vedú k prehnutiu krídla.

V zime situácia naberá opačný charakter. Vonkajšia povrchová teplota môže klesnúť napríklad na -18°C, pričom v interiéri je teplota +22°C. V tomto prípade na krídlo okna alebo dverí pôsobia odlišné sily, ktoré vedú k zmršťovaniu krídla na vonkajšej strane.

S cieľom minimalizovať bimetalický efekt, sa odporúča premyslené umiestnenie dverí s ohľadom na svetové strany. V prípade dverí s plnou výplňou sa odporúča zvoliť výplň s kvalitnejším jadrom, ktoré absorbuje protichodne pôsobiace sily. Pre veľké okenné prvky a balkónové dvere je vhodné použiť zosilnenie vo forme výstuh.

Pravidlá ochrany súkromia a cookies

Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Akceptovať a zatvoriť Nastavenia